Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Blizny potrądzikowe jak im zaradzić?


Jeśli blizny trądzikowe tobie przeszkadzają, to jest dostępne bezpieczne i skuteczne leczenie. Może ono zmniejszyć blizny trądzikowe, które powodują zagłębienia w skórze. Leczenie może również bezpiecznie zmniejszyć powstające blizny trądzikowe. Dostępne są liczne zabiegi.

 

Leczenie obejmuje zabiegi laserowe, niewielkie operacje skóry, peelingi chemiczne oraz wypełnienia. Dermatolog lub chirurg dermatolog może przedstawić tobie metody leczenia w swoim gabinecie medycznym.

 

Kiedy się starzejemy, blizny trądzikowe często stają się bardziej zauważalne, ponieważ skóra traci związki kolagenu. Kluczem do skutecznego leczenia jest wybór jednego sposobu dla każdego typu blizny. Na przykład, pacjent mający głębokie blizny może skorzystać z wypełnienia, który zwiększa objętość skóry. Ten sposób leczenia może być zastosowany za pomocą leczenia laserowego.

 

Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie blizn musisz całkowicie wyleczyć trądzik. Nowe zmiany trądzikowe mogą powodować nowe blizny trądzikowe. Występujący trądzik na twojej skórze oznacza że ma stan zapalny. Zapalenie niestety zmniejsza skuteczność leczenia blizn trądzikowych.

 

Aby uzyskać najlepsze wyniki, dermatolog najpierw musi zbadać twoją skórę. Po takim badaniu, niektórzy pacjenci są zaskoczeni kiedy dowiadują się, że ich blizny są tak na prawdę innym problemem skórnym.

 

 

ZNAKI I SYMPTOMY

 

To, co widzisz na skórze zależy od rodzaju blizny trądzikowej którą masz. Twój dermatolog będzie mówił o dwóch typach blizny potrądzikowej:

 

 

Głębokie: Większość blizn trądzikowych powoduje doły lub wgłębienia w skórze.

Blizny te zazwyczaj tworzą się na twarzy. Dermatolog może odnieść się do tych blizn jako "atroficznych".

 

 

Wypukłe: Te blizny trądzikowe są bardziej powszechne na plecach i klatce piersiowej. Określenie medyczne dla podniesionej blizny to "przerostowe".

 

KTO MA SKŁONNOŚCI DO BLIZN PO TRĄDZIKU I CO JE POWODUJE?

 

Niektórzy ludzie częściej widzą blizny, gdy ich trądzik znika. Ryzyko wzrasta, gdy osoba:

 

 • Ma stan zapalny (obrzęk, zaczerwienienie i bolesność) trądziku, taki jak trądzik torbielowaty i guzkowy. Te rodzaje trądziku mają tendencję do przebicia w głąb skóry, co powoduje jej uszkodzenie.
 • Odkłada lub nie leczy stanu zapalnego trądziku. Im dłużej ktoś ma stan zapalny, tym większe ryzyko blizn.
 • Wyciska lub wyrywa trądzik. Zwiększa to stan zapalny, co z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się blizn.
 • Ma krewnego, który miał u siebie blizny trądzikowe. Geny odgrywają dużą rolę.

 

Choć wiemy, co zwiększa ryzyko rozwoju trądziku, nie można przewidzieć, kto ma skłonność do posiadania po nim blizn. Nawet ludzie, którzy mają wszystkie wspomniane wyżej czynniki ryzyka nie muszą ich mieć.

 

Jest jednak możliwe, aby zapobiec powstawaniu blizn trądzikowych wraz z skutecznym leczeniem samego trądziku. Czekanie na jego leczenie, aż stanie się nasilony, może prowadzić do rozległych blizn.

 

CO POWODUJE BLIZNY PO TRĄDZIKU?

 

Kiedy wypryski trądziku wnikają głęboko w skórę, uszkadzają skórę i tkanki pod nią. Gdy trądzik się oczyszcza, ciało próbuje naprawić takie uszkodzenia.

 

 

Podczas procesu gojenia organizm wytwarza kolagen - substancję, która odbudowuje skórę. Jeśli organizm wytwarza zbyt mało lub za dużo kolagenu, tworzy się blizna.

  

Typ blizny zależy od tego, ile kolagenu produkuje twój organizm.

 

 

Głębokie blizny potrądzikowe: jeśli organizm wytwarza zbyt mało kolagenu, podczas gojenia się skóry, powstaje wgłębienie lub forma zagłębienia.

 

 

Wypukłe blizny potrądzikowe: Czasami ciało wytwarza zbyt dużo kolagenu starając się wyleczyć skórę i naskórek. Kiedy to nastąpi, pojawia się wypukła blizna. Ten typ blizny jest bardziej powszechny u osób, które mają ciemniejszą karnację jak Afroamerykanie, Hiszpanie i Azjaci.

 

 

Nawet wtedy, gdy staramy się zapobiec powstawaniu blizn i tak się niekiedy pojawiają. Istnieje wiele sposobów leczenia, które mogą znacznie zmniejszyć pogłębione i wypukłe blizny.

Blizny głębokie i blizny wypukłe

DIAGNOZA I LECZENIE

 

Bezpieczne i skuteczne leczenie blizny potrądzikowej rozpoczyna się od konsultacji. Podczas konsultacji dermatolog zbada skórę, zwracając uwagę na blizny. Zada również kilka istotnych pytań.

Aby uzyskać jak najwięcej z konsultacji, wielu ludziom przydatne są udzielone odpowiedzi na następujące pytania zanim spotkały się z dermatologiem:

 

Dlaczego chcę leczyć moje blizny po trądziku?

Leczenie nie jest dla każdego. Niektórzy ludzie uważają, że blizny nie są takie złe. Inni uważają, że blizny wpływają na ich codzienne życie. Dermatolodzy często zalecają leczenie, gdy ktoś odpowie "tak" na jedno lub kilka następujących pytań:

 

 • Czy często pragnę pozbyć się moich trądzikowych blizn?
 • Czy czuje, że moje blizny zmniejszają moje szanse do umawiania się na randki, zdobycia pracy, rozwijania mojej kariery lub dobrego prezentowania się w szkole?
 • Czy jestem teraz mniej społeczny niż przed trądzikami?

 

Jak chcę wyglądać po leczeniu?
Niektórzy ludzie chcą mniej zauważalnych blizn. Inni chcą wyeliminować strukturę falistej skóry.

 

Czy stać mnie na wydatki na leczenie?
Ubezpieczenie medyczne nie pokrywa kosztów.

 

Czy mogę sobie pozwolić na przerwę?
Niektóre zabiegi wymagają przerwy w leczeniu.

 

Ile czasu poświęcę na leczenie i opiekę nad moją skórą?
Twoja odpowiedź pomoże określić, które zabiegi będą dla Ciebie najlepsze.

 

 

Jak dermatolodzy leczą blizny po trądziku?
Jeśli ty i twój dermatolog uważacie, że leczenie jest odpowiednie dla Ciebie, przygotuje on plan leczenia dostosowany do twoich potrzeb. Przy tworzeniu tego planu będzie rozważać wiele rzeczy, w tym rodzaje blizny i miejsca, w których się pojawiają na ciele.

 

Jeśli przyjmowałaś izotretynoinę przy leczeniu trądziku, należy o tym poinformować dermatologa przed rozpoczęciem leczenia blizn.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, twój dermatolog może zalecić ci więcej niż jedną kurację. Na przykład, jeśli masz głęboką bruzdę (często wygląda jak duża pora), terapia laserem i konkretny typ zabiegu może być niezbędny aby dać tobie pożądane wyniki. Dostępnych jest kilka zabiegów stosowanych przez dermatologów. Twój lekarz opiera się na pogłębionej wiedzy medycznej w celu ustalenia, które zabiegi są najlepsze właśnie dla Ciebie.

Głębokie blizny potrądzikowe: wiele skutecznych metod leczenia

 

Najlepsze rezultaty często wynikają z zastosowania 2 lub więcej zabiegów. Zabiegi, które dermatolog może zastosować w leczeniu głębokich blizn potrądzikowych obejmują:

 

Operacja na bliznach po trądziku: Brzmi straszniej niż jest w rzeczywistości. Dermatolodzy często wykonują ten drobny zabieg, aby leczyć bardzo widoczne blizny po trądziku. Celem jest stworzenie mniej zauważalnej blizny. Powstała blizna powinna zniknąć z czasem.

 

Aby wykonać zabieg na bliznach trądzikowych, dermatolog może podnieść bliznę. Zbliżenie blizny do powierzchni skóry powoduje, że jest mniej zauważalna. Inny rodzaj zabiegu blizny trądzikowej obejmuje rozbijanie tkanki bliznowatej.

 

Dermatolog lub chirurg dermatologiczny może bezpiecznie wykonać ten zabieg w gabinecie medycznym. Pacjenci pozostają przytomni ale znieczuleni tak, że nie czują bólu.

 

Najlepsze dla: Leczenie kilku głębokich blizn.

 

Kuracja laserowa: Kiedy pacjent chce zmniejszyć widoczność blizn po trądziku, dermatolog może zalecić kurację tzw. resurfacing. Usuwa on warstwy skóry, co pozwala organizmowi wytwarzać nowe zdrowe komórki skóry.

 

Dermatolodzy stosują następujące metody wygładzania w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych:

 

 • Kuracja laserowa - resurfacing
 • Peeling chemiczny
 • Dermabrazja
 • Mikrodermabrazja 

 

Resurfacing działa dobrze przy leczeniu blizn potrądzikowych, które są prawie płaskie (nie za głębokie). Nawet dermabrazja, która usuwa górne warstwy skóry i niektóre warstwy środkowe, nie może skutecznie leczyć głębokich blizn trądzikowych.

 

Najlepsze dla: Zanikowe blizny potrądzikowe, które nie są głębokie, przydatne do kształtowania krawędzie blizn, co powoduje, że blizny są mniej zauważalne. Głębokie blizny często wymagają zabiegu chirurgicznego i kuracji laserowej.

Kuracja laserowa - resurfacing

  

Wypełniacze skóry: Dermatolodzy stosują wypełniacze do bezpiecznego i skutecznego wypełniania zanikowej blizny trądzikowej. Dermatolog może wypełnić blizny kolagenem, własnym tłuszczem pacjenta lub inną substancją. Wiele wypełniaczy daje nam tymczasowe wyniki, które trwają od 6 do 18 miesięcy. Niektóre wypełniacze są trwałe.

 

Zarówno wypełniacze tymczasowe, jak i permanentne mają unikalne zalety i wady. Jeśli jest to opcja leczenia dla ciebie, zapytaj dermatologa o jego zalety i wady zalecanego wypełniacza.

Zalecane dla: Leczenie kilku zanikowych blizn, ale nie stożkowych.

Przed i po zastosowaniu wypełniaczy

 

 

Terapia wprowadzania kolagenu: znana jako "igłowa" lub "mikroigłowa", to leczenie zachęca twój organizm do większej produkcji kolagenu.


Aby wykonać tę procedurę, dermatolog przemieszcza sterylną, ręczną igłą w poprzek głębokich trądzikowych blizn. To nakłuwa skórę. Gdy skóra się leczy, produkuje kolagen.

 

Potrzeba czasu, aby zobaczyć wyniki, czasami nawet 9 miesięcy. Większość osób zauważa jednak stopniowe zmiany przed 9 miesiącami. Wielu pacjentów wymaga od 3 do 6 zabiegów co 2 do 6 tygodni leczenia.

 

Po każdym zabiegu możesz mieć obrzęk i ewentualny siniak. Te działania niepożądane zwykle ustępują w ciągu 4 do 5 dni. Podczas leczenia należy postępować zgodnie z planem pielęgnacji skóry. Badania pokazują, że jest to bezpieczne leczenie dla osób o wszystkich kolorach skóry.

 

Najlepsze dla: Szeroko rozproszone zanikowe blizny trądzikowe. Nie jest to leczenie dla wypukłych blizn, które tworzą się, gdy organizm wytwarza zbyt dużo kolagenu.

 

 

Wypalanie małych zmian skórnych jednobiegunowym prądem elektrycznym: Ten zabieg wykorzystuje sondy elektryczne do ogrzewania tkanki, co powoduje obumarcie tkanki. Leczenie to może stanowić część planu leczenia głębokiej zanikowej blizny potrądzikowej. Ta metoda jednak nie jest efektywnym leczeniem blizn trądzikowych.


Najlepsze dla: Kształtowanie lub zmniejszanie brzegów głębokich zanikowych blizn.

Wypalanie zmian skórnych - electrodesiccation

 

Wypukłe blizny potrądzikowe: Leczenie może złagodzić ból, zmniejszyć blizny

 

Zabiegi, które dermatolog może zastosować w leczeniu podniesionych blizn to:

 

Wstrzyknięcia: Twój dermatolog może zalecić tobie wstrzyknięcie leku bezpośrednio do blizny. To może zmiękczyć i spłaszczyć podniesione, grube blizny.

 

Uzyskanie najlepszych wyników wymaga wielokrotnych wizyt. Te zastrzyki są zazwyczaj podawane co kilka tygodni. Jak często trzeba będzie wrócić do leczenia zależy od blizny i wielu innych czynników. Może będziesz musiała co jakiś czas wracać raz na 2 do 6 tygodni.

 

Wielu pacjentów otrzymuje zastrzyki kortykosteroidów. Medycyna chemioterapeutyczna znana jako fluorouracyl (5-FU) może być również skuteczna w leczeniu wypukłej blizny potrądzikowej. Niektóre blizny reagują najlepiej, gdy stosuje się zarówno 5-FU, jak i kortykosteroidy.

 

Interferon, stosowany także do leczenia raka, może być skuteczny gdyż nasze organizmy naturalnie go wytwarzają.

 

Jeśli blizna nie reaguje (lub przestanie reagować) po otrzymaniu 4-tego wstrzyknięcia, zaleca się operację blizny.

 

Najlepszy do: bolesnych, wypukłych blizn.

 

 

Zabieg na bliznach po trądziku: Dermatolodzy wykonują zabieg na bliznach, aby zredukować wypukłe blizny potrądzikowe. Operację tę można wykonać w gabinecie dermatologa.


Aby uzyskać najlepsze wyniki, zabieg na bliznach trądzikowych często towarzyszy innym leczeniom.


Wstrzykiwanie po zabiegach na bliznach: po zabiegu dermatolodzy często leczą blizny zastrzykami kortykosteroidów, 5-FU lub interferonu.


Połączenie zabiegu z tymi zastrzykami pozostaje jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia blizn. Większość pacjentów otrzymuje zastrzyki raz w miesiącu przez kilka miesięcy.

 

Naświetlanie po zabiegach na bliznach: Badania wykazują, że naświetlanie może zapobiegać powstawaniu wypukłym bliznom po zabiegach na bliznach.

 

Ze względu na potencjalne powikłania po leczeniu naświetlaniem które wynikają kilka lat lub dekad później, niektórzy lekarze nie zalecają tego leczenia.


Najlepszy dla: Wypukłe blizny, którym zastrzyki nie pomagają bądź nieznacznie widać poprawę.

 

 


Laseroterapia: Lasery i inne lekkie zabiegi mogą skutecznie i bezpiecznie leczyć wypukłe blizny. Leczenie laserem impulsowym (PDL) może pomóc zmniejszyć swędzenie i ból, zredukować kolor i spłaszczyć podniesioną bliznę. Dla osób z cieńszą skórą, lżejsze światło impulsowe (IPL) również może być opcją leczenia.


Najlepsze dla: Wszystkie rodzaje blizn trądzikowych.

 

 

 

Kriochirurgia: Zabieg zamraża blizny. Zamrażanie tkanki powoduje, że obumiera i stopniowo opada. Aby poprawić wyniki, dermatolodzy zalecają szereg sesji krioterapii i zastrzyków kortykosteroidowych. To połączenie często daje lepsze wyniki.


Główną wadą jest to, że krioterapia może powodować powstanie trwałych jasnych przebarwień w skórze poddanej zabiegowi.


Najlepsze dla: Może skutecznie zmniejszyć wypukłe blizny u osób, które mają lżejszą skórę. Nie polecany dla osób z ciemną karnacją.

 

 

 

Kremy i żele na blizny, silikon (w opatrunku i bandaże): Często dostępne bez recepty, mogą być stosowane w domu do leczenia wypukłych blizn. Produkty te mogą pomóc zmniejszyć swędzenie i dyskomfort, a także zmniejszyć, spłaszczyć i wybielić podniesione blizny.


Szczególnie przydatne mogą być opatrunki silikonowe i bandaże. Chociaż nikt nie wie na pewno, jak to działa, jedną z możliwości jest to, że silikon pomaga nawodnić skórę. Może to zmniejszyć swędzenie i ból, a także uczynić skórę bardziej elastyczną.


Aby były skuteczne, produkty te muszą być używane regularnie. Może to być trudne, zwłaszcza przy bliznach na twarzy. Wielu ludzi chce to zrobić, ponieważ te zabiegi mają niewielkie ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Mimo to, przy ciągłym stosowaniu, niektórzy ludzie doświadczają swędzenia, podrażnienia skóry. Zazwyczaj te problemy ustają, gdy osoba przestaje używać produktu.


Najlepsze dla: Zmniejszenia rozmiaru blizny i dyskomfortu. Nikt całkowicie nie wyleczy wypukłej blizny.

 

 

Jaki wynik może oczekiwać osoba z bliznami potrądzikowymi?


Większość zabiegów może zmniejszyć rozmiar i widoczność blizny potrądzikowej. Z czasem wiele leczonych blizn staje się wyblakła, co czyni je ledwo zauważalne.
Twoje wyniki zależą niemal całkowicie od wiedzy i umiejętności osoby prowadzącej leczenie.
Dermatolodzy i chirurdzy dermatologiczni często wykonują te procedury, dzięki czemu mają umiejętności i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego i skutecznego wykonywania tych zabiegów.

Podczas gdy dermatolodzy zapewniają bezpieczne i skuteczne leczenie blizny potrądzikowej, najlepszym rozwiązaniem jest: zapobieganie.

BLIZNY POTRĄDZIKOWE: WSKAZÓWKI JAK POSTĘPOWAĆ

 

Może wydawać się, że blizny trądzikowe są nieuniknione. Jednakże są rzeczy, dzięki którym możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia blizn kiedy wyleczysz trądzik.

 

Dermatolodzy zalecają następujące kroki:

 

Lecz trądzik

 

Im mniej wyprysków, tym mniej prawdopodobne jest, że rozwiną się blizny potrądzikowe.

 

Leczenie trądziku jest szczególnie ważne, aby zapobiec bliznowaceniu, jeśli masz jakiekolwiek z następujących objawów:

 

 • Silny (bolesne torbiele i guzki) Trądzik: Przy tym trądziku jest bardziej prawdopodobne że pozostanie blizna kiefy już do wyleczysz.
 • Trądzik, który rozpoczął się w młodym wieku: Osobom, którym pojawił się trądzik w dzieciństwie często rozwija się silny trądzik w ciągu następnych kilku lat. Dermatolodzy zalecają, aby dzieci, które mają trądzik wykonywały test dermatologiczny. Leczenie trądziku, zanim stanie się nasilony, ma wiele korzyści, w tym mniejsze ryzyko wystąpienia blizn trądzikowych.
 • Krewni, którzy mają blizny po trądziku: Skłonność do powstawania blizn potrądzikowych często rozpoczyna się w rodzinie.

 

Kiedy wyleczysz trądzik, kontynuuj leczenie

 

Aby utrzymać skórę bez skazy, dermatolodzy zalecają kontynuację leczenia trądziku. Większość osób zawęża swoją terapię tak, że używają one jednego produktu kilka razy w tygodniu.

Dermatolog może powiedzieć tobie, kiedy możesz przestać leczyć skórę.

 

Unikaj wyrywania, wyciskania i strzelania

 

Wyrywanie, strzelanie i wyciskanie może przekształcić niewielkie wypryski w poważny problem - trwałe blizny trądzikowe.

 

Stosuj delikatną pielęgnację skóry

 

Kiedy trądzik się świeci, wiele osób szoruje skórę do czysta. Szorowanie twojej skóry ma tendencję do pogarszania się trądziku. Im gorszy jest trądzik, tym większe szanse na zobaczenie trwałych blizn, gdy trądzik zniknie.