Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Trądzik pospolity


Trądzik pospolity jest medyczną nazwą dla trądziku zwykłego - charakteryzuje się obecnością czarnych, białych i innych rodzajów pryszczy na skórze. Najczęściej spotykanymi miejscami występowania są twarz, klatka piersiowa, ramiona i plecy. Choć łagodny przebieg trądziku można wyleczyć przy pomocy lekarstw bez recepty, bardziej ostre formy powinny być leczone przez dermatologa.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - dosięga głównie osób młodych w okresie przekwitania czyli między 13 a 20 rokiem życia. Choć zdarza się, że występuje u osób w okresie pokwitania czyli po 40 roku życia bądź jeszcze w okresie niemowlęcym. Związany jest on z nadprodukcją sebum i powstawaniem zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych występujących głównie na twarzy oraz plecach.

 

Wyróżniono również kilka odmian zwykłego trądziku pod względem nasilenia zmian:

 

  • trądzik młodzieńczy - odznacza się słabo nasilonymi zmianami w postaci zaskórników a także wykwitów grudkowych. Jego nasilona wersja pojawia się w okresie pokwitania po czym po kilku latach trwania ustępuje samoistnie.
  • trądzik hormonalny pojawia się w momencie zaburzeń hormonalnych i czego wynikiem jest nieprawidłowe wydzielanie łoju. Pojawia się nadmierna ilość i gęstość. Taka forma jednak pojawia się głównie u chłopców ze względu na nadprodukcję androgenów, u kobiet szczególnie w okresie miesiączki.
  • trądzik krostkowy - charakteryzuje się zmianami krostkowymi
  • trądzik ropowiczy - dodatkowo obok zwykłych zmian tworzą się ropne torbiele. W trakcie procesu gojenia pojawiają się blizny.
  • trądzik skupiony - występuje wyłącznie u mężczyzn, nazywany jest trądzikiem odwróconym ze względu na nietypowe miejsca występowania jak okolice pachwiny, pach i pośladki. Charakteryzuje się głębokimi naciekami, niekiedy torbielami blisko skupionymi. Gojenie pojawia się w postaci przerośniętych nierównych blizn.
  • trądzik bliznowcowy - występuje często z ropowiczym trądzikiem bądź skupionym. Odznacza się zmianami bliznowymi wokół zmian trądzikowych
  • trądzik piorunujący - bardzo ciężka odmiana trądzika pospolitego występująca wyłącznie u chłopców w wieku 15 lat. Wraz z wykwitami pojawia się gorączka oraz bóle stawów. Trądzik ten występuje często w momencie obrony układu immunologicznego na nieudane leczenie trądziku skupionego. Po wyleczeniu tego rodzaju trądzika pozostają szpecące blizny.